.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

2010 Spencer County Fair results

-A A +A
By The Staff

CLOTHING, NEEDLEWORK, CRAFTS, & CERAMICS

Lady’s Suit – Virginia Smith, Blue, 1st.

Child’s Dress – Shirley Thomas    Blue, 1st; Autumn Wilson, Red, 2nd.

Baby’s Dress – Shirley Thomas,    Blue, 1st.

Lady’s Blouse – Virginia Smith, Red, 2nd.

Vest – Virginia Smith, Blue, 1st.

Clothing Article, Other – Shirley Thomas, Blue, 1st; Virginia Smith, Red, 2nd.

Child’s Playwear – Virginia Smith, Red, 2nd.

Crocheted Article (Afghan not included) – Shirley Thomas, Blue, 1st  & Katherine Thomas Award; Margie Sparrow, Red, 2nd; Jerrie McClain, White, 3rd.

Crocheted Afghan – Shirley Thomas, Blue, 1st; Tracy O’Grady, Red, 2nd; Faye Rogers, White, 3rd.

Crocheted Baby Article – Shirley Thomas, Blue, 1st.

Counted Cross Stitch Picture – Berarena Calfee, Blue, 1st.

Article Hand Embroidery – Barbara McMillian, Blue,     1st.

Article Machine Embroidery – Shirley Thomas,    Blue,1st.

Small Quilted and/or Patchwork Article (machine quilted) – Minnie Naive, Red, 2nd.

Quilt, Machine Quilted and Machine Pieced – Virginia Smith, Blue, 1st; Jerrie McClain, Red, 2nd.

Quilt, Machine Appliquéd and Machine Quilted – Jean Johnson, Blue, 1st.

Novelty Quilt – Berarena Calfee, White, 3rd.

Quilt, Other – Jean Johnson, Blue, 1st & Best in Show; Katie O’Grady, White, 3rd .

Antique Quilt, Other – Virginia Smith, Blue, 1st.

Pillow – Berarena Calfee, Blue, 1st.

Needlepoint Article – Barbara McMillin, White, 3rd.

Pair Hand Embroidered Pillow Cases – Barbara McMillan, Blue, 1st.

Half Apron, any fabric – Shirley Thomas, Blue, 1st.

Whole Apron, any fabric – Karen Hill, Red    , 2nd.

Basket 8” or larger – Shirley Thomas, Blue, 1st; Nancy Ann Inman, Red, 2nd.

Basket with Ceramic or Wooden Bottom – Nancy Ann Inman, Red, 2nd.

Basket Other – Shirley Thomas, Blue, 1st; Nancy Ann Inman, Red, 2nd.

Basket with use of Color – Nancy Ann Inman, Red, 2nd .

Cane Article, small – Nancy Ann Inman, Blue, 1st.

Door Decoration, hat, straw, grapevine – Shirley Thomas, Blue, 1st; Ellen Redmon    , Red, 2nd.

Door Decoration, Other – Shirley Thomas, Blue, 1st; Ellen Redmon, Red, 2nd.

Wreath, other – Shirley Thomas, Blue, 1st; Teri Eichert, Red, 2nd.

Christmas Tree Decoration – Amy Schrader, Blue, 1st.

Christmas Decoration, other – Teri Eichert, Red, 2nd.

Silk Flower Arrangement (not purchased) – Teri Eichert, Blue, 1st; Barbara McMillan, Red, 2nd; Ellen Redmon, White, 3rd.

Decorated Birdhouse (not gourd) – Ellen Redmon, Red, 2nd.

Handmade Jewelry, other – Barbara McMillan, Blue, 1st.

Garden Decoration, Wooden – Leah Shelburne, Blue, 1st; Lynn Shelburne, Red, 2nd.

Recycled Item – Minnie Naïve, Blue, 1st.

Item made of Beads and Pins (Christmas ornaments, home accessories, etc.) – Barbara McMillan, White, 3rd.

JUNIOR DIVISION

Recycled Article – Abby Chandler, Blue, 1st; Jake Murphy, Red, 2nd.

Scrapbook page depicting family – Brandy Karrer,     Blue, 1st ; Ellen Redmon, Red, 2nd.

Scrapbook page depicting vacation – Amy Schrader    , Blue, 1st.

Scrapbook page depicting birthday – Amy Schrader    , Blue, 1st.

ANTIQUES

Sugar Bowl and Creamer – Jan Travis, Blue, 1st; Bobby Yates, Red    , 2nd; Ellen Redmon, White, 3rd.

Hat Box – Kathy Spears, Blue, 1st; Minnie Naïve, Red, 2nd.

Crystal Cake Stand – Ellen Redmon, Blue, 1st.

Pearl Handle Pocket Knife – Bobby Yates, White, 3rd.

China Hat Pin Holder – Kathy Spears, Blue, 1st; Teri Eichert, Red, 2nd; Shirley Thomas, White, 3rd.

Unique Hand Tool – Marlene Cranmer, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd; Bobby Yates, White, 3rd.

Military Pins – Kathy Spears, Blue, 1st.

Cut Glass Vase – Marlene Cranmer    , Blue, 1st; Baylie Cranmer    , Red, 2nd; Kathy Spears, White, 3rd.

Wooden Plane – Jan Travis, Blue, 1st; Minnie Naïve, White, 3rd.

Draw Knife – Jan Travis, Blue, 1st; Minnie Naïve, Red, 2nd.

Lustre ware Piece – Kathy Spears, Blue, 1st.

Oldest US Postage Stamp – Minnie Naïve, Blue, 1st; Kathy Spears, Red, 2nd; Marlene Cranmer, White, 3rd.

Unique Costume Jewelry Piece – Teri Eichert, Blue, 1st: Jan Travis, Red, 2nd, Cheryl Klotz, White, 3rd.

Old Boy Scout Memorabilia – Minnie Naive, White, 3rd.

Ironstone covered vegetable bowl – Kathy Spears, Blue, 1st  & Best of Show.

Oldest Baby Announcement – Minnie Naïve, Blue, 1st.

Bone handle Pocket Knife – Bettye Yates, Blue, 1st; Barbara Yates, Red, 2nd; Bobby Yates, White, 3rd.

Cup and Saucer – Bettye Yates, Blue, 1st; Bobby Yates, Red, 2nd; Rebecca Yates, White, 3rd.

OPEN FOODS

Chocolate Cake – Marie Thomas, Blue, 1st; Rebecca Mobley, Red, 2nd; Shirley McClain    , White, 3rd.

Jam Cake – Ruby Thomas, Blue, 1st; Marie Thomas, Red, 2nd.

Angel Food Cake – Shirley Thomas, Blue, 1st; Ruby Thomas, Red, 2nd.

My Favorite Cake – Shirley Thomas, Blue, 1st & Best in Show; Marie Thomas, Red, 2nd; Linda Morrow, White, 3rd.

Chocolate Chip Cookies – Braydon Morrow, Blue, 1st; Chandler Morrow, Red, 2nd; Vickie Watson, White    , 3rd.

Peanut Butter Cookies – Alexis Adams, Blue, 1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Ruby Thomas, White, 3rd.

Oatmeal Cookies – Shirley Thomas, Blue, 1st; Ruby Thomas, Red, 2nd; Ethan Adams, White, 3rd.

No-Bake Cookies – Kathy Spears, Blue, 1st; Faye Rogers, Red    , 2nd; Bradley Thomas, White, 3rd.

Plain Sugar Cookies – Shirley Thomas, Blue, 1st.

Bar Cookies – Faye Rogers, Blue, 1st; Kathy Spears, Red, 2nd; Alexis Adams, White, 3rd.

Diabetic or Sugar Free Item – Chandler Morrow, Blue, 1st; Ruby Thomas, Red, 2nd; Linda Morrow, White, 3rd.

Light Fudge – Kathy Spears, Blue, 1st; Ethan Adams, Red, 2nd; Ruby Thomas, White, 3rd.

Chocolate Fudge – Alexis Adams, Blue, 1st; Ruby Thomas, Red, 2nd; Marie Thomas, White, 3rd.

Nut Brittle – Shirley Thomas, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd; Ruby Thomas, White, 3rd.

Brownies, any variety – Faye Rogers, Blue, 1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Deanna Godman, White, 3rd.

Banana Bread – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Maria Lagerstrom, Red,    2nd; Chandra Michalowski, White, 3rd. 

Zucchini Bread – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Faye Rogers, Red, 2nd; Ruby Thomas,     White, 3rd.

Any other Quick Bread not mentioned – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Autumn Wilson, Red, 2nd; Tommy Nethery,    White, 3rd.

Sour Dough Bread – Minnie Naïve, Blue, 1st.

Yeast Rolls – Faye Rogers, Blue, 1st.

Biscuits – Faye Rogers, Blue, 1st; Alexis Adams, Red, 2nd; Marie Thomas        White, 3rd.

Cornbread, any variety – Faye Rogers, Blue, 1st; Ruby Thomas,     Red, 2nd.

Fruit Pie – Ruby Thomas,     Blue, 1st; Sherry Baird, Red, 2nd.

Pecan Pie – Virginia Smith, Blue, 1st; Braydon Morrow,    Red, 2nd; Amy Holmes, White, 3rd.

 Quart String Beans – Pauline Rogers, Blue, 1st; Shirley McClain,    Red, 2nd; Polly Shelburne, White, 3rd.

Quart Tomato Juice – Minnie Naïve, Blue, 1st; Pauline Rogers, Red, 2nd; Michelle Thomas, White, 3rd.

Quart Tomatoes – Minnie Naïve, Blue, 1st; Polly Shelburne, Red, 2nd.

Quart of Clear Honey – Robert Shelburne, Blue, 1st.

3 Varieties of jelly (½ pint) – Pauline Rogers, Blue, 1st. 

½ pint Jelly – Pauline Rogers, Blue, 1st; Shirley McClain, Red, 2nd; Rebecca Mobley, White, 3rd.

Pint Blackberry Preserves – Rebecca Mobley, Blue, 1st; Shirley McClain, Red, 2nd; Polly Shelburne,    White, 3rd.

Pint Strawberry Preserves – Bradley Thomas, Red, 2nd.

Pint Cherry Preserves – Pauline Rogers, Blue, 1st. 

Best other preserves not mentioned – Pauline Rogers, Blue, 1st; Polly Shelburne, Red, 2nd; Rebecca Mobley,    White, 3rd.

Pint Salsa – Brandy Karrer, Blue, 1st; Polly Shelburne, Red, 2nd; Rebecca Mobley,    White, 3rd.

Pint Bread & Butter Pickles – Amy Schrader,        Blue, 1st; Polly Shelburne, Red, 2nd; Brandy Karrer, White, 3rd.

Pint Lime Pickles – Rebecca Mobley, Blue, 1st; Shirley McClain, Red, 2nd.

Pint Pickles, not mentioned – Scott Goodlett, Blue, 1st; Jennifer Goodlett,    Red, 2nd; Pauline Rogers, White, 3rd.

OPEN FINE ARTS

Acrylic Painting – Martha Crenshaw,  Blue, 1st; Carol Carman, Red, 2nd.

Oil Painting – Carol Carman, Blue, 1st.

Watercolor Painting – Marie Thomas, Blue, 1st  & Best in Show

Chalk or Colored Pencils – Anna Murray, Blue, 1st.

Best Portrait – Angel Coonce, Blue, 1st.

Painted Article Acrylics, Oil & Other – Carol Carman, Blue, 1st.

4 x 6 in. Color Print – Marie Thomas, Blue, 1st; Sue Walls, Red, 2nd; Shirley Thomas,    White, 3rd.

4 x 6 in. Black & White Print – Ruby Thomas, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd; Autumn Wilson, White, 3rd.

4 x 6 in. Nature Color Print – Karen Ball, Blue,        1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Ruby Thomas, White, 3rd.

4 x 6 in. Animal Color Print – Sarah Mullins, Blue, 1st; Michelle Brewer, Red, 2nd; Jan Travis, White, 3rd.

4 x 6 in. Animal Black & White Print – Amanda O’Bryan, Blue, 1st; Amy Schrader, Red, 2nd; Ruby Thomas,     White, 3rd. 

4 x 6 in. Infant to 12 years Color Print – Michelle Brewer, Blue, 1st; Abbi Nation, Red, 2nd; Amanda O’Bryan, White, 3rd.

4 x 6 in. Infant to 12 years Black & White Print – Amy Schrader, Blue, 1st; Lisa Wyatt, Red, 2nd; Shirley Thomas, White, 3rd.

4 x 6 in. Floral Color Print – Sarah Mullins, Blue, 1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Teri Eichert,     White, 3rd.

YOUTH DIVISIONS

High School (Grade 9 to age 18)

Pencil Drawing – Charlisa Harnden, Blue, 1st. 

Pastel Drawing – Tyler Murphy, Blue, 1st.

Best Ink Drawing – Tyler Murphy, Blue, 1st.

Middle School Division (6 – 8 grades)

Pencil Drawing – Autumn Wilson, Blue, 1st. 

Sculpture – Lexi Nation, Blue, 1st.

Intermediate Division (4 – 5 grade)

Pencil Drawing – Abby Chandler, Blue, 1st; Hailey Brewer, Red, 2nd.

Collage – Abby Chandler, Blue, 1st; Hailey Brewer, Red, 2nd.

Pastel Drawing – Abby Chandler, Blue, 1st; Hailey Brewer, Red, 2nd.

Ink Drawing – Abby Chandler, Blue, 1st; Hailey Brewer, Red, 2nd.

Primary Division (K - 3 grade)

Pencil Drawing – Taylor Nation, Blue, 1st; Luke Brewer, Red, 2nd.

Collage – Luke Brewer, Blue, 1st.

Pastel Drawing – Joshua Richards, Blue, 1st; Noah Dunning    , Red, 2nd; Luke Brewer, White, 3rd.

Sculpture – Tori Nation, Blue, 1st.

Preschool (Younger than Grade K)

Pencil Drawing – Macy Nation, Blue, 1st.

FLOWERS

Collection 3 dwarf Zinnias (any color) – Karen Ball, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd; Shirley Thomas, White, 3rd.

Giant Zinnias (long stem) – Teri Eichert, Blue, 1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Jan Travis, White, 3rd.

Giant Marigold with Foliage – Shirley Thomas, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd; Teri Eichert, White, 3rd.

Spray of Dwarf Marigolds with Foliage min 3 blooms – Teri Eichert, Blue, 1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Ruby Thomas, White, 3rd.

Unusual Coleus (1 spike 12 – 15” long) – Shirley Thomas, Blue, 1st; Darilyn Browning, Red, 2nd; Ruby Thomas, White, 3rd.

Stem of Red Daylilly – Jan Travis, Blue, 1st.

Stem of Orange Daylilly – Shirley Thomas, Blue, 1st; Darla Browning, Red, 2nd; Kelly Baird, White, 3rd.

Stem of Yellow Daylilly – Teri Eichert, Blue, 1st; Jackson Baird, Red, 2nd; Jan Travis, White, 3rd.

Stem of Daylily (any other color) – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Ruby Thomas, Red, 2nd; Kelly Baird, White, 3rd.

Stem Oriental Lily – Rebecca Raisor, Blue, 1st; Sue Walls, Red, 2nd; Dylan Tindle, White, 3rd.

3 Hybrid Petunia (same color) – Jan Travis, Blue, 1st; Dylan Tindle, Red, 2nd; Teri Eichert, White, 3rd.

Single Glad – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Teri Eichert, Red, 2nd; Jan Travis, White, 3rd.

One Red Rose – Michelle Brewer, Blue, 1st.

One Pink Rose – Ethan Adams, Red, 2nd; Alexis Adams, White, 3rd.

One Rose any other Color – Ethan Adams, Red, 2nd; Alexis Adams, White, 3rd.

Large Dahlia – Jan Travis, Blue, 1st; Teri Eichert, Red, 2nd.

Minirose Single Bloom in Miniature Vase or Bottle – Kelly Baird, Blue, 1st.

Miniature Rose Spray in Miniature Vase or Bottle – Jack Baird, Blue, 1st; Kelly Baird, Red, 2nd;

8” or smaller Sunflower Bloom with no Foliage –  Jan Travis, Blue, 1st; Michelle Thomas, Red, 2nd; Sue Walls, White,     3rd.

African violet – Jan Travis, Blue, 1st; Teri Eichert, Red, 2nd.

House Plant – Teri Eichert, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd.

Cactus not over 10” – Jan Travis, Blue, 1st.

Hanging Basket (medium size) – Teri Eichert, Blue, 1st; Jan Travis, Red, 2nd.

Large arrangement of Field Flowers over 15” in height – Ethan Adams, Blue, 1st; Alexis Adams, Red, 2nd.

Arrangement of 3 – 4 varieties of Herbs – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Michelle Brewer, Red, 2nd; Sue Walls, White, 3rd.

Arrangement of Garden Flowers – Michelle Brewer, Blue, 1st; Shirley Thomas, Red, 2nd; Alexis Adams, White, 3rd. 

Arrangement of Zinnias in a Vase – Michelle Brewer, Blue, 1st.

Arrangement of Marigolds in Vase – Kelly Baird, Blue, 1st.

Arrangement for Kitchen Table (kitchen container) – Shirley Thomas, Blue, 1st; Michelle Brewer,    Red, 2nd; Teri Eichert, White, 3rd.

Arrangement in a Pitcher (6-8 inch tall) – Michelle Brewer, Blue, 1st; Shirley Thomas,    Red, 2nd.

Standard Cup Arrangement – Shirley Thomas,    Blue, 1st; Michelle Brewer, Red, 2nd; Rebecca Raisor, White, 3rd. 

Arrangement for Small Desk – Shirley Thomas, Blue, 1st; Jack Baird, Red, 2nd.

Arrangement in Unbreakable Container – Kelly Baird, Blue, 1st; Michelle Brewer,    Red, 2nd.

6”Miniature Arrangement using Miniature Flowers – Shirley Thomas, Blue, 1st; Rebecca Raisor, Red, 2nd; Michelle Brewer, White, 3rd.

Best of Show for Design - Chosen from Arrangement Entries ONLY – Shirley Thomas,    Purple,        Champion.

Best of Show for Design – Horticulture Entries Only – Shirley Thomas    , Purple,        Champion.

Champion of Show – Winner of most Blue Ribbons – Shirley Thomas,    Purple, Champion & Minnie Miller Award

Flowers Junior Division (7 – 14 yrs of age)

Marigold – Bradlet Thomas,    Blue, 1st.

Stem of Daylilly – Darilyn Browning, Blue, 1st; Jack Baird, Red, 2nd.

Arrangement for Girls Room – Kelly Baird, Blue, 1st; Lauren Stevens, Red, 2nd; Hailey Brewer, White, 3rd.

Arrangement for Desk – Hailey Brewer, Blue, 1st; Kelly Baird, Red, 2nd.

Arrangement of Field Flowers – Michelle Thomas, Blue, 1st; Bradley Thomas, Red, 2nd. 

Best of Show for Design – Chosen from Arrangement Entries ONLY – Hailey Brewer, Purple, Champion

Best of Show for Design – Horticulture – Bradley Thomas,    Purple, Champion.

HORTICULTURE

Vegetables

Plate 20 Bush Beans – Sue Walls, Blue, 1st; C. T. Shelburne, Red, 2nd; Jan Travis, White, 3rd.

Plate of 20 Pole Beans – Sue Walls, Blue, 1st; Pauline Rogers, Red, 2nd.

Plate 20 Large Lima Beans – Pauline Rogers, Blue, 1st.

Plate 20 Small Lima Beans – Pauline Rogers, Blue, 1st; Wilbur Rogers, Red, 2nd; Darilyn Browning, White, 3rd.

Plate 6 Beets – Sue Walls, Blue, 1st;  Pauline Rogers, Red, 2nd 

Cantaloupe – C. T. Shelburne, Blue, 1st; Dylan Tindle, Red, 2nd; Savannah Taylor, White, 3rd.

Plate 8 Carrots –Sue Walls, Blue, 1st. 

Plate of 5 Cucumbers – Savannah Taylor, Blue, 1st; Darilyn Browning, Red, 2nd; Amy Schrader, White, 3rd.

Plate of 3 Eggplants – Dylan Tindle, Blue, 1st & Best of Show; C. T. Shelburne, Red, 2nd; Savannah Taylor, White, 3rd.

Plate 10 Okra – Tyler Tindle, Blue, 1st; Dylan Tindle, Red,    2nd; Darilyn Browning, White, 3rd.