.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

FFA takes top honors at state convention

-A A +A
By The Staff

The Kentucky State FFA Convention was held   June 8th- 10th.   The Spencer County FFA had  probably its most successful state convention ever.

Previous
Play
Next

Kevin Herndon was elected as the 2010-11 State FFA Sentinel.

In the Chapter rating contest, the chapter was the top chapter in all categories.

The  chapter was state winner  in five team events.   

The Senior chapter meeting team won the state contest for the third year in a row.  Team members were:  Austin Jaggers, Joseph Snider, Allie McGaughey, Susan Mann, Tevin Shouse, Rachel Keys, Michael Shelburne,  Danielle Montgomery, Emily Humes, Hannah Clayton, Jamison Nethery, and Courtney Cox.

Placing first in the Farm Management team contest was Tevin Shouse, Joseph Snider, Austin Jaggers, Amanda Martin, and Holly Ware.

Amanda Martin, Joseph Snider, and Austin Jaggers took the top award for the FFA Marketing Plan.  

The Ag sales team of Alex Poole, Madison Shanks, Kevin Herndon, and Shelby-Tyler Smith placed first, while the Freshmen Record keeping team of Marianne Gaddie, Shelby Hall, Bryce Martin, and Lauren Leitchy   bested the ten other regional winners.

All of the team except record keeping, now will participate in the National Convention in October.      

Winning individual speaking awards were Alex Poole, Dairy Impromptu, Austin Jaggers, Turf Impromptu, and Shelby-Tyler Smith – Goat Impromptu. Placing second in their speaking competition were Joseph Snider, Jacob Walker, and Madison Shanks.  There were 22 speakers in each contest.

Carlye Graff was named the State Star in Placement.

The chapter also had fifteen state winning proficiency awards. They were:

Ag Mechanics- Zach Cotton;  Ag repair- Ethan Sheeley, Ag education- Kaitlin Culver, Ag Processing- Sarah Bramer, Ag Sales-Kevin Herndon; Div Crop Production- Ethan Sheeley; Diversified Horticulture- Ally Goldstein; Equin Science Entrepreneurship- Justin Goodlett; Kelli Smitha- Equine Placement; Forage Production- Zach Cotton; Forest Management- Kristy Glasscock; Home and Community development- Kaitlin Culver; Nursey Operations- Paul Scrogham; Outdoor recreation- Carlye Graff, and Swine production- Sarah Bramer.