.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Spencer County Fair exhibit results 2013 - Part 2

-A A +A

Submitted to the Spencer Magnet

RESULTS CONTINUED FROM LAST WEEK’S SPENCER MAGNET:

Painted Article, Acrylics, Oil and Other
Angela Coonce    
Blue 1st

4 x 6 in. Color Portrait Print
Shirley Thomas    
Blue 1st
Bill Dunning Red 2nd
Morgan Mayer White 3rd

4 x 6 in. Black & White Portrait Print
Michelle Kersey Blue 1st
Jan Travis     Red 2nd
Cricket Chisholm White 3rd

4 x 6 in. Nature Color Print
Shirley Thomas Blue 1st
Cricket Chisholm Red 2nd
Michelle Kersey White 3rd

4 x 6 in. Animal Color Print
Michelle Kersey Blue 1st
Cory Lewis Red 2nd
Karen Ball White 3rd

4 x 6 in. Animal Black & White Print
Karen Ball Blue 1st
Bill Dunning Red 2nd
Shirley Thomas White 3rd  

4 x 6 in. Infant to 12 years Color Print
Brandy Karrer Blue 1st & Best of Show
Cricket Chisholm Red 2nd
Michelle Kersey White 3rd

4 x 6 in. Infant to 12 years Black & White Print
Michelle Kersey Blue 1st
Karen Ball Red 2nd
Deanna Godman White 3rd

4 x 6 in. Floral Color Print
Kathy Lewis Blue 1st
Deanna Godman Red 2nd
Michelle Kersey White 3rd

YOUTH DIVISIONS
High School (Grade 9 to age 18)

Pencil Drawing
Michael Richards Blue 1st  
Cory Lewis Red 2nd

Best Painting
Michael Richards Blue 1st

Ceramic
Michael Richards Blue 1st     

Middle School Division (6 – 8 grades)

Pencil Drawing
Joshua Richards Blue 1st
Anastasia Glaser Red 2nd

Pastel Drawing
Hailey Brewer Blue 1st

Painting
Anastasia Glaser Blue 1st
Lilli Hanik Red 2nd
Courtney Jeffiers White 3rd

Intermediate Division (4 – 5 grade)

Pencil Drawing
Blake Karrer Blue 1st
Michelle Thomas Red 2nd
Luke Brewer White 3rd

Charcoal Drawing
Luke Brewer Blue 1st

Pastel Drawing
Luke Brewer Blue 1st
 
Ink Drawing
Blake Karrer Blue 1st
Michelle Thomas Red 2nd
Luke Brewer White 3rd

Primary (Grades K – 3)

Pencil Drawing
Abigail Godman Blue 1st

Pastel Drawing
Jillian Dunning Blue 1st

Sculpture
Nathan Pace Blue 1st
Abigail Godman Red 2nd
Jillian Dunning White 3rd

Preschool (Younger than Grade K)

Water Color Painting
Wyatt Brewer Blue 1st
Drawing Using Crayons
Amy Pooler Blue 1st
Wyatt Brewer Red 2nd

FLOWERS

Collection 3 dwarf Zinnias (any color)
Cheryl Klotz Blue 1st
Jan Travis     Red 2nd
Teri Eichert White 3rd

Giant Zinnias (long stem)
Tracy Pace Blue 1st
Brayden Morrow Red 2nd
Teri Eichert White 3rd

Giant Marigold with Foliage
Cheryl Klotz Blue 1st
Jan Travis     Red 2nd
Brayden Morrow White 3rd

Spray of Dwarf Marigolds with Foliage min 3 blooms
Jan Travis     Blue 1st
Brayden Morrow Red 2nd
Teri Eichert White 3rd

Unusual Coleus (1 spike 12 – 15” long)
Shirley Thomas Blue 1st
Ruby Thomas Red    2nd
Sue Walls     White 3rd

Stem of Red Daylily
Mike Inman Blue    1st
Paula Zolty Red 2nd
Nancy Ann Inman White 3rd

Stem of Orange Daylily
Mike Inman Blue 1st
Nancy Ann Inman Red 2nd
Sue Walls White 3rd

Stem of Yellow Daylily
Shirley Thomas Blue 1st
Lora Cheek Red 2nd
Michelle Thomas White 3rd

Stem of Daylily (any other color)
Lora Cheek Blue 1st
Nancy Ann Inman Red 2nd
Michelle Thomas White 3rd

Stem of Oriental Lily
Ruby Thomas Blue 1st
Shirley Thomas Red 2nd
Michelle Thomas White 3rd

Any Other Lilly
Jan Travis     Blue 1st
Shirley Thomas Red 2nd

3 Hybrid Petunia (same color)
Teri Eichert Blue 1st
Jan Travis     Red 2nd
Dillion Tindle White 3rd

Single Glad
Paula Zolty Blue 1st
Minnie Naïve Red 2nd
Brandy Karrer White 3rd

One Red Rose
Jan Travis     White 3rd

One Yellow Rose
Lora Cheek Blue 1st
Teri Eichert Red 2nd

One Pink Rose
Woddie Cheek Blue 1st
Paula Zolty Red 2nd
Lora Cheek White 3rd

One Rose any other Color
Woodie Cheek Blue 1st
Lora Cheek Red 2nd

3 Roses any color
Lora Cheek Blue 1st
Woodie Cheek Red 2nd
Jan Travis     White 3rd

Large Dahlia
Shirley Thomas Blue 1st
Bradley Thomas Red 2nd

3 Dwarf Dahlias
Jan Travis     Blue  1st
Teri Eichert Red 1st
Michelle Brewer White 3rd

Miniature Rose Single Bloom in Miniature Clear Vase
Jan Travis     Blue 1st
Teri Eichert Red 2nd
Michelle Brewer White 3rd

Miniature Rose Spray in Miniature Vase or Bottle
Jan Travis     Blue 1st

8” or smaller Sunflower Bloom with Foliage
Brayden Morrow Blue 1st
Ruby Thomas Red    2nd  
Michelle Thomas White 3rd

African violet
Paula Zolty Blue 1st
Lora Cheek Red 2nd

House Plant
Jan Travis     Red 2nd

Cactus not over 10”
Jan Travis     Red 2nd

Hanging Basket (medium size)
Teri Eichert Red 2nd
Jan Travis     White 3rd

Arrangement of Field Flowers under 15” in height
Paula Zolty  Blue 1st  

Large arrangement of Field Flowers over 15” in height
Paula Zolty Red  2nd
Brandy Karrer White 3rd

Arrangement of Herbs
Paula Zolty  Blue 1st
Minnie Naïve Red 2nd
Georgia Shelburne    White 3rd

Arrangement of Garden Flowers
John Zolty Blue 1st
Paula Zolty Red  2nd
Georgia Shelburne    White 3rd

Arrangement of Zinnias in a basket
Paula Zolty Blue 1st

Arrangement of Zinnias in a Vase
Paula Zolty Blue 1st
Michelle Brewer Red 2nd

Arrangement of Marigolds in Vase
Paula Zolty Red 2nd
Michelle Brewer White 3rd

Arrangement for Kitchen Table (kitchen container)
Paula Zolty Blue 1st
Sue Walls     Red 2nd
Michelle Brewer White 3rd

Arrangement in a Pitcher (6-8 inch tall)
Paula Zolty Red 2nd

Standard Cup Arrangement
Paula Zolty Blue 1st
Ellen Redmon Red 2nd
Sue Walls     White 3rd  

Arrangement for Small Desk
Paula Zolty Blue 1st
Sue Walls     Red 2nd  
Ellen Redmon White 3rd  

Arrangement in Unbreakable Container
Paula Zolty Blue 1st
Sue Walls     Red 2nd
Michelle Brewer White 3rd

6” Miniature Arrangement using Miniature Flowers
Cheryl Klotz Blue 1st
Michelle Brewer Red 2nd
Paula Zolty White 3rd

Arrangement of Roses
Sue Walls     Blue 1st

Arrangement using at least one Gourd
Paula Zolty Blue 1st

Best of Show for Design - Chosen from Arrangement Entries ONLY
Paula Zolty Purple Champion

Best of Show Horticulture Entries Only
Paula Zolty  Purple Champion

Flowers Junior Division (7 – 14 yrs of age)

Zinnia
Bradley Thomas Blue 1st
Michelle Thomas White 3rd

Giant Marigold
Michelle Thomas Blue 1st
Bradley Thomas Red 2nd

Any Color Daylily
Michelle Thomas Blue 1st
Bradley Thomas Red 2nd  

3 Petunias
Bradley Thomas Blue 1st
Michelle Thomas Red 2nd

Single Gladioli
Bradley Thomas Blue 1st
Michelle Thomas Red 2nd
Makayla Karrer White 3rd

6” Arrangement
Luke Brewer Blue 1st
Hailey Brewer Red    2nd

Patriotic Arrangement using Red, White and Blue Flowers
Luke Brewer Blue 1st
Hailey Brewer Red 2nd

Arrangement for Girls Room
Luke Brewer Blue 1st  
Hailey Brewer White 3rd

Arrangement for Desk
Luke Brewer Blue 1st
Hailey Brewer Red 2nd

Arrangement of Field Flowers
Hailey Brewer Blue 1st
Luke Brewer Red 2nd

Best of Show for Design - Chosen from Arrangement Entries ONLY
Luke Brewer Purple Champion

Best of Show for Design – Horticulture
Bradley Thomas Purple Champion

HORTICULTURE

Vegetables

Plate 20 Bush Beans
Pat Douglas Blue 1st
John Douglas Red 2nd
Rachel Siebert White 3rd

Plate of 20 Pole Beans
Gina Taylor Blue 1st

Plate of 6 Beets
Sue Walls     Blue 1st & Best of Show

Drumhead Cabbage
Gina Taylor Blue 1st

Flathead Cabbage
Dillon Tindle Blue 1st
Sue Walls     Red  2nd

Plate of 5 Cucumbers
Dillon Tindle Blue 1st
Cheryl Klotz Red 2nd
Tyler Tindle White 3rd

Plate of 3 Eggplants
Gina Taylor Blue 1st

Plate 10 Okra
Braydon Morrow  Blue 1st

Plate of 6 White Onions
Sue Walls     Blue 1st

Plate 5 Green Sweet Peppers
Rachel Sibert Blue 1st
Gina Taylo red 2nd

Plate 10 Red Hot Peppers
Dillon Tindle Blue 1st
Tyler Tindle Red 2nd

Plate 6 Banana Peppers
Braydon Morrow Blue 1st
Brandy Karrer Red    2nd
Dillon Tindle White 3rd

Plate 6 Jalapeño Peppers
Dillon Tindle Blue 1st
Luke Brewer Red 2nd
Braydon Morrow White 3rd

Basket/Box Irish Potatoes – 10
Gina Taylor Blue 1st
 

More results to come next week!