.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Tournament grows to 414 participants

-A A +A
By Mollie Tichenor

On Saturday, May 18, Spencer County 4-H Shooting Sports hosted the Fifth Annual Spencer County Invitational Shooting Sports Tournament at the Spencer County Fish and Game Club.

Previous
Play
Next

This year over 414 youth, ranging from ages 9-18, competed in this event, representing 16 counties.
With all of the dedication of the shooting sports leaders and coaches, along with the Spencer County Fish and Game Club members, this tournament continues to grow and expand each year.
The first year the tournament was held in 2009, only 50 youth competed in trap only. In 2010, it was expanded to include trap and archery and around 140 youth participated. In 2011, the tournament grew to 70 youth competing in trap, 87 archery shooters who shot in 135 events, and 35 rifle shooters. Last year, over 310 youth participated in trap, archery, rifle, BB gun and air pistol. This year 414 youth participated in trap, archery, .22 rifle, BB gun, air pistol and air rifle. There were people everywhere on the day of the event at the Fish and Game Club, which is a huge accomplishment.  
The 4-H members get a lot out of this tournament.  Some experienced the joy of victory, with others experiencing the agony of defeat, but everyone experienced the happiness of fellowship, camaraderie and just plain fun.

Congratulations to the following winners:

TRAP SHOOTING
Age 9-11 (25 Targets)
1st place - Isiah Montgomery, Washington County
2nd place - Jacob Bowen, Henry County
3rd place - Trenton Tucker, Hardin County

Age 9-11 (50 Targets)
1st place – Dillon Stallings, Spencer County
2nd place – Elijah Turpin, Marion County
3rd place - Sam Blevins, Oldham County

Age 12-14 (50 Targets)
1st place – Thomas Sagaser, Shelby County
2nd place – Kaleb Wiloite, Owen County
3rd place – Travis Clemens, Spencer County

Age 12-14 Female (50 Targets)
1st place – Madeline Townes, Washington County

Age 12-14 (100 Targets)
1st place – Hunter Thomas, Larue County
2nd place – Mason Malin, Bourbon County
3rd place – Ethan Carlisle, Bullit County

Age 12-14 Female (100 Targets)
1st place-Amanda Miles, Marion County

Age 15-18 (50 Targets)
1st place - Derek Barr, Washington County
2nd place – Jordan Campbell, Henry County
3rd place – Thomas Holland, Grayson County

Age 15-18 Females (50 Targets)
1st place – Amanda Rood, Spencer County
2nd place – Samantha Bramer, Spencer County

Age 15-18 (100 Targets)
1st place – Ben Snellen, Bullitt County
2nd place – Jared Gavin, Hardin County
3rd place – Peter Peplinski, Bullitt County

Spencer County 4-Her’s participating in Trap: Dillon Stallings, Conner Trapp, Travis Clemens, Ben Drury, Dalton Stallings, Ben Dippel, Jake Seigle, Max Dippel, Dylan Flowers, Chase Smith, Dustin Miller, Patrick Rood, Amanda Rood, Thomas Seigle and Samantha Bramer.
 
BB GUN
Age 9-11
1st place – Ethan Cox, Shelby County
2nd place – Levi Mckinney, Lincoln County
3rd place – William Shannon, Oldham County

Age 9-11 Females
1st place – Meaghan Pratt, Shelby County
2nd place – Cecilia Burton, Lincoln County
3rd place – Caitlyn Head, Shelby County

Age 12-14
1st place – Justin Williams, Warren County
2nd place – Luke Mckinney, Lincoln County

Age 12-14 Females
1st place – Sarah Burton, Lincoln County
2nd place – Lynette Sellers, Lincoln County
3rd place – Taylor Wesley, Lincoln County

Age 15-18
1st place – Levi Arn, Lincoln County
2nd place – Isaiah Miller, Lincoln County

AIR PISTOL
Age 9-11
1st place – David Absher, Shelby County
2nd place – Caleb Mathis, Shelby County
3rd place – Grayson Beatty, Owen County

Age 9-11 Females
1st place – Hayley Hosey, Henry County
2nd place – Elissa Turpin, Marion County
3rd place – Gracie Brent, Henry County

Age 12-14
1st place – Hunter Netherly, Shelby County
2nd place – Justin Williams, Warren County
3rd place – Ethan Lyle, Henry County

Age 12-14 Females
1st place – Emily Rice, Henry County
2nd place – Aryn Head, Shelby County
3rd place – Olivia Cavazos, Shelby County

Age 15-18
1st place – Sean Wisdom, Oldham County
2nd place – Michael Gilpatrick, Shelby County

Age 15-18 Females
1st place – Lindsey Hill, Shelby County
2nd place – Casey Hill, Shelby County

Spencer County 4-Her’s participating in air pistol: Emily Drury and Andrew Wheatley.

AIR RIFLE
Age 9-11
1st place – Sam Blevins, Oldham County
2nd place – Cole Fendley, Oldham County

Age 9-11 Females
1st Meghan Pratt, Shelby County
2nd Mallory Garcia, Hardin County
3rd Mariah Moore, Breckenridge County

Age 12-14
1st place – Dalton Harjes, Oldham County
2nd place – John Clore, Oldham County
3rd place – Shane Bickett, Oldham County

Age 15-18
1st place – Michael Gilpatrick, Shelby County
2nd place – Landon Yochum, Oldham County

ARCHERY
BOWHUNTER
Age 9-11
1st place – Matthew Cochran, Washington County
2nd place – Tanner Barker, Marion County
3rd place – Michael Cuccurullo, Shelby County

Age 9-11 Females
1st place – Hayley Hosey, Henry County
2nd place – Kilara Scanlon, Shelby County
3rd place – Mariah Moore, Breckenridge County

Age 12-14
1st place – Michael Shelton, Washington County
2nd place – Bryce Hall, Washington County
3rd place – Colt McGuire, Henry County

Age 12-14 Females
1st place – Maggie Lewis, Bullitt County
2nd place – Lexie Crouch, Bath County
3rd place – Emily Rice, Henry County

Age 15-18
1st place – Justin Yount, Henry County
2nd place – Jacob Yount, Henry County
3rd place – Jordan Campbell, Henry County

Age 15-18 Females
1st place – Jessie Ferguson, Lincoln County
2nd place – Casey Hill, Shelby County
3rd place – Olivia Hall, Breckenridge County

ARCHERY
BARE
Age 9-11
1st place – Blake Young, Breckenridge County
2nd place – Andrew Roland, Oldham County
3rd place – Tyler Rodighiero, Henry County

Age 9-11 Females
1st place – Cecelia Burton, Lincoln County
2nd place – Kilara Scanion, Shelby County
3rd place – Katie Benton, Shelby County

Age 12-14
1st place – Nolan Hall, Breckinridge County
2nd place – Bryce Hall, Washington County
3rd place – Nathan Adkins, Warren County

Age 12-14 Females
1st place – Sarah Burton, Lincoln County
2nd place – Mikayla Trapp, Spencer County
3rd place – Taylor Wesley, Lincoln County

Age 15-18
1st place – Jacob Arn, Lincoln County
2nd place – Levi Arn, Lincoln County
3rd place – Thomas Seigle, Spencer County

Age 15-18 Females
1st place – Tristan Yochum, Oldham County
2nd place – Rebecca Reynolds, Washington County
3rd place – Askin Hawks, Warren County

ARCHERY
TARGET
Age 9-11
1st place – Hunter Tingle, Washington County
2nd place – Tanner Barker, Marion County
3rd place – Matthew Cochran, Washington County

Age 9-11 Females
1st place – Hayley Hosey, Henry County
2nd place – Jenna Cooper, Bath County
3rd place – Sarah Hamilton, Marion County

Age 12-14
1st place – Hunter Netherly, Shelby County
2nd place – Colt McGuire, Henry County
3rd place – Dylan Rankin, Henry County

Age 12-14 Females
1st place – Maggie Lewis, Bullitt County
2nd place – Lexie Crouch, Bath County
3rd place – Emily Rice, Henry County

Age 15-18
1st place – Jared Gavin, Hardin County
2nd place – Jacob Yount, Henry County
3rd place – Derek Barr, Washington County

Age 15-18 Females
1st place – Casey Hill, Shelby County

ARCHERY
RECURVE
Age 9-11
1st place – David Absher, Shelby County

Age 9-11 Females
1st place – Evi Boston, Shelby County
2nd place – Katie Benton, Shelby County
3rd place – Kara Phillips, Shelby County

Age 12-14
1st place – Bryce Hall, Washington County
2nd place – Michael Shelton, Washington County

Age 12-14 Females
1st place – Makayla Trapp, Spencer County
2nd place – Rivers Culwell-Hood, Spencer County
3rd place – Jessica Cuccurullo, Shelby County

Age 15-18
1st place – Patrick Rood, Spencer County

Age 15-18 Females
1st place – Lindsey Hill, Shelby County

Spencer County 4-Her’s participating in Archery: Mikayla Trapp, Jordan LeCompte, Patrick Rood, Travis Clemens, Emily Drury, Connor Trapp, Dylan Flowers, Max Dippel, Bradley Thomas, Ben Dippel, Chase Smith, Rivers Culwell-Hood, Emily Drury, Dominic Critella, Jasmine Braeden, Seth Thompson, Nikki Myers, Jake Seigle, Thomas Seigle, Sarah Strain, and Stanley Shivers.

RIFLE .22
Age 9-11
1st place – Gabe Allen, Washington County
2nd place – Mason Hamilton, Washington County
3rd place – Isiah Montgomery, Washington County

Age 9-11 Females
1st place – Meaghan Pratt, Shelby County
2nd place – Mallory Garcia, Hardin County
3rd place – Cecelia Burton, Lincoln County

Age 12-14
1st place – Jonathan Lambert, Oldham County
2nd place – Justin Smith, Oldham County
3rd place – Robbie Baker, Washington County

Age 12-14 Females
1st place – Dalton Harjes, Oldham County
2nd place – Sarah Burton, Lincoln County
3rd place – Nichole Thomas, Larue County

Age 15-18
1st place – Patrick Flowers, Washington County
2nd place – Sean Riley, Breckinridge County
3rd place – Levi Arn, Lincoln County

Age 15-18 Females
1st place – Samantha Bramer, Spencer County

Spencer County 4-Her’s participating in Rifle: Dillon Stallings, Thomas Seigle, Seth Thompson, and Samantha Bramer.

We would like to thank Buddy Snider and family for the use of the property, Spencer Co EMS, the coaches and volunteers from Spencer County and surrounding counties, the Spencer County Fish and Game Club — without you the tournament would have never been a success.
The Spencer County Invitational Shooting Sports Tournament would not be possible without our great local business sponsors.